תשומת לב לגוף

אנשים רבים מודעים לגופם. אפילו מודעים מאוד. אבל בדרך כלל מודעות זו נשארת ברמה של דימוי גוף. מראה הגוף: נמוך, גבוה, לבן, שחור, רזה, חטוב, מלא, שמן, בריא, חולה, שלם וכו. זוהי תשומת לב המכוונת מן החוץ לפנים. כשאנחנו מדברים על תרגול תשומת לב לגוף אנחנו משנים את נקודת ההתייחסות לגוף. תשומת לב לגוף אין הכוונה רק לגוף הפיסי אלא למכלול הדברים שמרכיבים את  הגוף כולל נשימה, תחושות, חמשת החושים: ראייה, שמיעה, ריח, טעם ומגע.

חיים ליד הגוף 

רוב הזמן אנחנו חיים ליד גופינו אנחנו מבלים את מרבית יומנו במחשבות. במקלחת אנחנו מתכננים את היום שלפנינו. בזמן הארוחה אנחנו קוראים עיתון, רואים טלוויזיה או משוחחים עם חברה. אנחנו לא ממש מודעים למעשינו. לא שמים לב לחוויה החושית של הגוף בפעילויות השונות שלו. מתי בפעם האחרונה חווינו באופן אמיתי את התחושה של מקלחת, את מגע המים על הגוף, ריח ותחושת הסבון על הגוף. מתי בפעם האחרונה חשנו את הטעם והמרקם של האוכל שאנחנו מכניסים לפה, את תחושת הלעיסה, הבליעה וכו..

אחת השמחות הראשונות של תרגול מיינדפולנס הוא גילוי מחדש של הגוף. תרגול תשומת לב לגוף מחבר אותנו אל הגוף שלנו ואל חמשת החושים. אנחנו לומדים להפתח לגוף, לחוויה החושית בתשומת לב, בחמלה ובסקרנות. אנחנו מגלים בעצמנו מה הטבע האמיתי של עקיצה, כאב, מגע, צליל, ריח או טעם. תוך כדי תרגול תשומת לב אנחנו מגלים את היכולת לחוות את הספקטרום השלם של החוויה.

המגע עם החוויה הפיסית המיידית שלנו מלמדת אותנו לחיות דרך הגוף שלנו. אנחנו לומדים להיות עם חוויות חושיות נעימות וגם חוויות בלתי נעימות. אנחנו נפתחים לכל החוויות החושיות. כולן. עם הזמן תשומת הלב לגוף עוזרת לנו לפתח תשומת לב בהירה ולא תגובתית ובו בעת מחלישה את הנטייה ללכת לאיבוד בתגובתיות רגשית ומנטלית. היכולת הזו מאפשרת לנו להתחיל להחשף לתובנות, לראות בבהירות את הטבע האמיתי של כל החוויות. את ההשתנות המהירה האינסופית של חוויות ואת הסיבה והתוצאה של הדברים. את אותה איכות של תשומת לב נוכל מאוחר יותר להסב לשאר החוויות האנושיות שלנו. התרגול מסייע לנו לפתח תשומת לב מאוזנת ובריאה לגבי שאר האיזורים בחיינו.

יתרונות בתרגול תשומת לב לגוף

חיזוק הקשר לחיים הפנימיים שלנו-  של תחושות, רגשות ומחשבות

פיתוח ההכרות עם גופנו ועם התגובתיות שלנו לחיינו הפנימיים והחיצוניים

פיתוח היכולת של  אי תגובתיות, היכולת להשאר נוכחים עם החוויות שלנו מבלי להסב מבטנו, מבלי לחפש שינוי או להתנגד לחוויה, מבלי לרצות עוד ממה שנעים ולהמנע ממה שלא נעים. הלמידה של לא להגיב באופן אוטומטי ולא מודע מאפשרת הבנה עמוקה יותר של הרגע הנוכחי והתגובתיות שלנו לרגע הנוכחי ומאפשרת לנו יותר חופש לבחור את התגובות שלנו

סיוע בהפחתת מתחים והבנת המקור להווצרות מתחים שונים

הנחיות לתרגול תשומת לב לגוף

קחו מספר נשימות עמוקות. הרפו מתח אוטומטי שהצטבר בגוף. הזכרו בכוונה למדיטציה.

המשיכו בהפניית תשומת הלב לתחושה הפיסית של הנשימה. השארו עם הנשימה ככל שניתן. כל עוד חווית חושיות אחרות כגון תחושות גוף, צלילים, מחשבות או רגשות נותרות ברקע התודעה אפשרו להן להשאר שם והוסיפו להשאר אם הנשימה.

כאשר תחושה פיסית דומיננטית מקשה על היכולת להפנות את תשומת הלב לנשימה פשוט הפנו את תשומת הלב לתחושה/ חוויה חדשה. חושו את התחושות הפיסיות. אפשרו להן להיות שם. ככלי המסייע גם לזיהוי של החוויה הפיסית וגם להשהיית תשומת הלב על החוויה נסו בעדינות לתייג את התופעה – תנו לה שם. נסו להגיע לגרעין התחושה: קשה,רך, חם, קר, לח, יבש, מעקצץ, מתוח, לחוץ, שורף, כואב, קל, כבד וכו. התיוג הוא עדין, מעין לחישה פנימית “קשה קשה” “כאב כאב”. הכוונה היא לאחד בין החוויה הפיסית לתפיסה המנטלית ולהותיר את תשומת הלב על אובייקט תשומת הלב.

שימו לב מה קורה לתחושות שאתם בתשומת לב אליהן. האם הן הופכות חזקות יותר ? חלשות יותר? ארוכות או קצרות? גדולות או קטנות? האם הם נשארות אותו דבר או שהן משתנות?  שימו לב מה קורה כשתשומת הלב עוברת מהחוויה החושית לתגובה שלכם לחוויה החושית ולמחשבות שסובבות אותה. ככל הניתן נסו להמנע מהקול שמתאר או מעריך את איכות החוויה וחזרו לראות או לחוש את החוויה ישירות.

כשהתודעה נודדת ואנחנו מאבדים את תשומת הלב עם התחושה, בעדינות, ללא שיפוט החזירו את תשומת הלב לתחושה הפיסית. כאשר תופעה חושית נעלמה או הפסיקה למשוך את תשומת הלב חיזרו להפנות את תשומת הלב לנשימה עד אשר תחושה פיסית אחרת תסב את תשומת לבכם.

הרגעו

Advertisements

About advaharma

Been fascinated by the mystery of life ever since I can remember. Have been practicing meditation for more than 20 years. Dedicated two years to an ongoing silent meditation retreat whilst living in Buddhist monasteries in Nepal and Burma. A Yogi and a Front Line Humanitarian.
This entry was posted in vipassana pointers and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s