התעגנות בנשימה

להיות עם הדברים כפי שהם

הנשימה היא העוגן דרכו אנחנו מפתחים את הקשר בין התודעה לגוף. הנשימה תמיד זמינה, כל עוד אנחנו חיים היא תמיד שם. היא בלתי רצונית, היא נושמת את עצמה ונראית אחרת מפעם לפעם (חשבו על נשימה בזמן ריצה לעומת נשימה בעת שינה עמוקה). הנשימה לא צריכה  אותנו כדי לנשום. היא נושמת. כפי שהיא. אין נכון ולא נכון. זה גם לא משנה איך אנחנו רוצים שהנשימה תיראה. היא פשוט נושמת.

התרגול שלנו הוא פשוט להיות עם הנשימה  כפי שהיא. לתת לה להיות. היכולת לשהות עם הנשימה כפי שהיא תסייע לנו לפתח את היכולת להיות עם המציאות כפי שהיא. ללא תנאי. יותר ויותר נוכל להיות בקשר עם מה שיש, לא עם מה שאנחנו רוצים אלא עם מה שקיים. זו איכות הנוכחות. זוהי האיכות של קשיבות. היכולת להיות עם מה שקיים ברגע. עם נדע להיות עם הנשימה כפי שהיא נדע להיות עם כל אדם. עם כל סיטואציה בדיוק כפי שהם. נוכל להיות עם הדברים כפי שהם – לפני שאנחנו מתקנים או מתאכזבים.

breathing

בתרגול המדיטטיבי אין הצלחה וכשלון. התנועה האוטומטית של התודעה זה לרצות או לא לרצות. להתלונן או לכוון. לתקן, לשנות או לעשות. הרעיון של התרגול המדיטטיבי הוא פשוט לראות את הדברים. להכיר אותם. לחוות אותם. לאפשר להם להתקיים. דרך ראייה וזיהוי של הדברים אנחנו לומדים להיות איתם. תרגול וי-פסנה הוא אימון. אימון של פשוט להיות. הוא תרגול לא פשוט שכן הוא הולך נגד כל מה מה שהתודעה רגילה לעשות. היו סבלנים וסלחניים עם עצמכם.

הנחיות לתרגול לשבוע הראשון – תשומת לב לנשימה 

התחילו בכמה נשימות עמוקות ובהרפייה של הכתפיים, שרירי הפנים ומתח אוטומטי אחר שמצטבר בגוף.

הפנו את תשומת הלב לתנועה העלייה והירידה של הנשימה כפי שהיא נראית בבטן התחתונה. כשיש תנועת עליה דעו שיש עלייה. כשיש תנועת ירידה, דעו שיש תנועה ירידה. שימו לב גם למרווח שבין עליה וירידה.

היו סקרנים. חיקרו. כיצד נראית תנועה העלייה? האם היא ארוכה? קצרה? מהירה? איטית? היא היא תנועה אחת או מקוטעת? ואם מקוטעת – כמה מקטעים יש בה? איזה חלק יותר דומיננטי – ההתחלה, האמצע או הסוף של תנועה העלייה? ומה תוכלו לספר על כל מקטע? כיצד נראה המרווח בין עליה וירידה? האם הוא ארוך? קצר? האם צצות מחשבות כשאתם שמים לב אליו? וכיצד נראית תנועה הירידה של הנשימה? האם היא ארוכה? קצרה? מקוטעת? המשכית? האם היא מסתיימת לפני תנועת העלייה העוקבת? האם היא ממשיכה לרדת ביחד עם תנועת העלייה החדשה?

שימו לב היטב לכל חלק וחלק של תנועת הנשימה. דעו כיצד נראה כל חלק. היו סקרנים. שימרו את תשומת הלב על תנועת הנשימה ככל שתוכלו והמשיכו לדעת שאתם נושמים.

אם עולה כאב, מחשבה או רגש, עצרו לרגע, שימו לב לתופעה שעולה – תייגו אותה כ”כאב” “מחשבה” או “רגש” וחיזרו להפנות תשומת לב סקרנית לתנועת הנשימה. מה שחשוב שנדע זה שהקשב מתפתח כתוצאה מזה ששמים לב שהתודעה נודדת ומחזירים אותה. התודעה קופצנית. היא קופצת אנחנו מחזירים. בלי כעס. בלי שיפוט. התודעה נדדה. חוזרים. ראינו חזרנו. שמנו לב חזרנו.

השתדלו לתרגל 10-15 דקות לפחות 3-4 פעמים בשבוע. 

Advertisements

About advaharma

Been fascinated by the mystery of life ever since I can remember. Have been practicing meditation for more than 20 years. Dedicated two years to an ongoing silent meditation retreat whilst living in Buddhist monasteries in Nepal and Burma. A Yogi and a Front Line Humanitarian.
This entry was posted in Embodiment and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s